Krásný páteční večer vám přeji. Teď jsem si všimla, že jsem tenhle měsíc zatím přidala jeden jediný příspěvek. Prostě nestíhám, na zahradě všechno roste a dozrává a já sklízím a zavařuji o sto šest aby byly zásoby na zimu.
Tentokrát to byl zimní, nebo taky pečený čaj a třešňovo rybízový džem.
A recept na zimní čaj jak ho dělám já vám dneska přináším.
Na jednu várku, ze které uděláte přibližně sedm skleniček o obsahu cca 230 ml budete potřebovat:
1 litr rybízu
1 litr různého sezónního ovoce já jsem měla jahody, maliny, zahradní borůvky a tayberry
2 citróny
2 pomeranče
0,5 kg cukru krupice
kousek celé skořice
5 hřebíčků
150 ml rumu
Do pekáče dáme vyprané ovoce. Větší kousky pokrájíme, přidáme nakrájené oloupané pomeranče a citróny skořici nalámeme na malé kousky, přidáme hřebíček a cukr, promícháme a dáme do trouby vyhřáté na 220 stupňů pečeme za občasného zamíchání asi 45 minut.
Po vyndání z trouby to bude vypadat nějak takhle a my nakonec přidáme rum, promícháme a plníme do sklenic. Zavíčkujeme a já pro jistotu ještě dvacet minut sterilizuji v páře.
No a málem bych zapomněla jak se zimní čaj používá, no úplně jednoduše. Do sklenice dáme tři až čtyři kávové lžičky ovocné směsi a zalijeme vařící vodou a máme lahodný ovocný čaj bez chemie a konzervantů. No a ovoce, které zůstane na dně můžete vyhodit anebo třeba i sníst ;-)
A než se mi upekl čaj, uvařila jsem ještě várku třešňovo rybízovédo džemu.
Tak to je pro dnešek všechno, na zahrádce je na pár dnů sklizeno a já vám všem přeji pohodový slunečný víkend!