neděle 18. října 2015

Peciválky

Peciválky jsou jídlo manželova dětství, několikrát jsem je dělala když byly holky malé a teď už spoustu let ne, až dneska. Jsou to vlastně pečené kuličky z kynutého bramborového těsta spařené v horké vodě, obalované v mletém máku s cukrem a kropené rozpuštěným máslem.


 250 ml mléka
4 středně velké brambory vařené ve slupce vystydlé a na jemno nastrouhané
1 vejce
2 lžíce oleje
1/2 kg hladké mouky
1/2 kostičky kvasnic nebo dvě rovné lžičky sušených
1/2 lžičky soli
2 lžičky cukru

Zaděláme těsto, které necháme 45 minut kynout. Z vykynutého těsta děláme malé kuličky, které necháme ještě asi 10 minut dokynout, pečeme ve vyhřáté troubě do zlatova.
Upečené peciválky spaříme v horké vodě tak, že je nasypeme z plechu do vody a okamžitě sítkem vylovíme, pracovat musíme rychle, aby se peciválky moc nenasákly vodou. Spařené peciválky promícháme s mákem smíchaným s cukrem a pokropíme rozpuštěným máslem.
Z tohoto množství jsou 4 porce4 komentáře:

 1. Vlastičko , jednou jsem tyhle buchtičky chutnala a jen s malou obměnou - horké se přelívaly mlékem - ale ve výsledku to bude to samé !! no pěkně si tam u vás baštíte :-))) mějte se ♥ Iva

  OdpovědětVymazat
 2. Krásá, sbíhají se mi sliny. Ivana

  OdpovědětVymazat
 3. Znám z dětství. Že bych se podle Vašeho receptu pokusila?

  OdpovědětVymazat
 4. Na Slovensku se tomu říká bobálky a přelívaj se horkým mlíkem,sypou mákem s cukrem a polévaj sádlem.Já dětem dělala rychlou variantu, nakrájela rohlíky na kolečka polila horkým mlíkem,zasypala mákem s cukrem a na to máslo.Marie

  OdpovědětVymazat