čtvrtek 30. května 2013

Chinois

Recept na tenhle koláč jsem našla opět na blogu u Vandy. A je to tedy bomba! Napoprvé se mi nepovedl na pohled tak pěkný jako Vandě, ale chutnal báječně a už se těším až ho zase budu péct.



Kynuté těsto jsem připravila v pekárně podle tohoto receptu:

100 ml mléka ( já jsem dala trochu víc, protože se mi těsto zdálo hodně husté)
2 vejce
15 g čerstvého droždí
50 g cukru
90 g rozpuštěného másla
400 g hladké mouky
špetka soli

Těsto necháme kynout a mezitím si připravíme náplň:

3 žloutky
100 g cukru + vanilkový cukr
50 g hladké mouky
500 ml mléka

Žloutky utřeme s cukrem do pěny, přidáme mouku a vymícháme hladké těstíčko. Mléko ohřejeme a polovinu nalijeme do žloutkového těstíčka a rozmícháme, přidáme ke zbytku mléka a uvaříme krém který necháme vychladnout.

Část těsta oddělíme a vyválíme kruh o velikosti dortové formy ( na tuto várku doporučuji formu o průměru minimálně 28 cm, jinak vám koláč z formy uteče)

Zbytek těsta vyválíme na tenký plát, na který rozetřeme náplň, můžeme posypat rozinkami a zatočíme do závinu. Nakrájíme na šneky, které naskládáme do sádlem vymazané formy. Necháme ještě vykynout pak potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme ve vyhřáté troubě na 180 stupňů asi 35 - 40 minut


Mě to nějak překynulo a šlo to z formy horem dolem, ale je to přímo mana nebeská :o)))


pátek 24. května 2013

Karamelové řezy snů

Recept na tyto řezy je z kuchařky "Albert v kuchyni od jara do zimy" a jejich název dokonale vystihuje jejich chuť!
Pojďme se tedy pustit do jejich přípravy.
Nejprve si na krém uvaříme plechovku salka na karamel, nebo rovnou koupíme salko karamelizované.



pondělí 13. května 2013

Makovo-tvarohová bábovka

Pokud máte rádi mák a makovec, je tahle bábovka přesně to co hledáte!
Recept na ni jsem našla na Maminčiných receptech, je rychlá, vláčná a opravdu výborná.


čtvrtek 9. května 2013

Trhací buchta

Dneska jsem upekla další moučník z blogu od Vandy a co vám budu povídat nestačil ani vychladnout!


Suroviny na těsto:

385 g hladké mouky
50 g cukru
60 g rozpuštěného másla
2 celá vejce
2 1/4 lžičky sušeného droždí
80 ml mléka
60 ml vody
1 vanilkový cukr

Suroviny na náplň:

150 g třtinového cukru
2 vrchovaté lžičky skořice
1 velká hrst nahrubo nasekaných ořechů
60 g rozpuštěného másla

V pekárně nebo ručně zaděláme ze surovin těsto, které necháme na teplém místě nakynout.
Potom těsto na pomoučněném vále vyválíme na placku. Rozpustíme máslo a placku jím natřeme.
Smícháme cukr, skořici a ořechy a nasypeme rovnoměrně na placku.


 Placku rozřežeme na pět přibližně stejných dílů


a naskládáme je na sebe a rozřežeme na dílky


Dílky naskládáme do chlebíčkové formy vyložené pečícím papírem vymazaným máslem a necháme asi 25 minut nakynout. Pečeme v troubě vyhřátě na 170 stupňů asi 40 minut, pokud moučník na povrchu příliš rychle hnědne přikryjeme ho alobalem.


Tento moučník se podává jenom mírně vychladlý a nekrájí se, jednotlivé vrstvy se díky máslu krásně odlupují.

úterý 30. dubna 2013

A co třeba buchty?

Klasické kynuté buchty jsem už nepekla ani nepamatuji a tak nadešla ta správná chvíle to napravit. Těsto na tyhle buchty dělám více méně od oka, ale tentokrát jsem vážila a měřila, abych dala dohromady recept. Na velký plech je potřeba těsta z kila mouky, pokud chcete dělat buchet méně, je potřeba množství surovin upravit.


Suroviny:
1 kg hladké mouky
100 g cukru krupice
120 g rozpuštěného másla
2 celá vejce
1 kostka kvasnic
špetka soli
500 - 600 ml mléka ( záleží na savosti mouky, nejdřív dáme půl litru a pokud bude těsto příliš husté, přidáme mléka )

Já těsto zadělávám v pekárně, pokud ji nemáte popadněte klasicky vařečku a hurá do toho.
Mléko ohřejeme, do části rozdrobíme kvasnice, přidáme lžičku cukru, vrchovatou lžičku mouky a necháme vzejít kvásek. Do zbytku mléka dáme cukr, rozehřáté máslo a vajíčka, rozkvedláme a nalijeme do mouky smíchané se solí, přidáme kvásek a vypracujeme vláčné těsto, které necháme na teplém místě vykynout.
Po vykynutí odkrajujeme lžící kousky těsta, které roztáhneme na placičku, plníme povidly, mákem nebo tvarohem pěkně spojíme do uzlíčku a jednotlivé buchty klademe těsně vedle sebe do hlubokého plechu vymazaného dobrým sádlem a i mezi buchty bohatě potíráme sádlem aby se neslepily.
Troubu vyhřejeme na 170 stupňů a po tu dobu necháme ještě buchty pod utěrkou vykynout a potom pečeme 35 až 40 minut do zlatohněda.




A než vám vykyne těsto, můžete nakouknout k Helence a zúčastnit se u ní soutěže o nádhernou letní šálu