pátek 25. září 2020

Květena na konci září

 Letos jsme se hodně věnovali zahradě. Nasázela jsem několik nových trvalkových záhonů, některé kytky jsem si namnožila ze svých zdrojů, některé jsem dostala, ale hodně jsem jich i nakoupila. Z některých jsem nadšená a některé jsem si představovala podle obrázků z katalogů jinak a jsem docela zklamaná. No ale zahrada se pořád vyvíjí a příští rok určitě budou ještě nějaké změny.
Chci mít zapojenou výsadbu a minimum pletí a proto jsem hledala rostlinu, která snese stín, dobře kryje půdu, zabrání růstu plevele a ještě vypadá dobře. No a to se mi povedlo. Rdesno hadí kořen je letos moje top kytka. Už jsem si jich i několik namnožila a určitě v tom budu příští jaro pokračovat.
No a pak jsou tu podzimní astry, ty jsem dostala a byly asi tak o třetinu nižší, no asi to bylo letos tím mokrým létem, jsou krásné, ale ta výška!


Zatím jsou mezi rdesny docela velké rozestupy, ale dávám tomu rok maximálně dva a budou všude :)

A pak jsou tu jarmanky, ty jsem si koupila tak trochu z nouze, protože jsem potřebovala trvalky do stínu, no a řekněte nejsou krásné? Včera před deštěm jsem je ostříhala do vázy s jiřinami a je to snad ta nejkrásnější letní kytka ze zahrady jakou jsem letos měla.
A co třeba mandevilla, dostala jsem loni od dcery sazeničky, zkraje léta se jí moc do květu nechtělo a teď tohle, vůbec jí nevadí, že je zima za rohem!


A pak tu mám takové jedno rozčarování.
Na jaře jsem si objednala od Starkla muškáty. Zaujal mě růžičkový muškát Apple Blossom. Sazeničky přišly prach bídné, ale během léta zesílily, nasadily na květ a já se těšila na plné okno růžiček-chyba, neměla jsem se těšit! Muškát kvete krásně, mám plné okno krásného, ale obyčejného růžového babičkovského muškátu. Pro porovnání jsem si stáhla z internetu fotky jak měl vypadat a přemýšlím o reklamaci.


A taková je realita 
A v pozadí sporýše. Tak ty letos vedou co do výšky, délky kvetení a počtu návštěv motýlů, čmeláků, dlouhozobek a nevím čeho ještě. Jsou sice krásné a máme plnou zahradu motýlů, ale jsou taky hodně invazivní, pokud je nechcete mít úplně všude, doporučuji hned po přejití prvních mrazíků většinu květních stvolů ořezat a nenechat vysemenit. V teplejších polohách, při mírné zimě a lehké přikrývce chvojím vydrží sporýše na jednom místě několik let.
A co vy a kytky? Pěstujete, nakupujete a jaká se vám letos vydařila nejvíc?

Přeji vám krásný, i když upršený prodloužený víkend a děkuji za vaše návštěvy a komentáře :)

9 komentářů:

 1. Spoustu tvých kytiček vůbec neznám. Já miluji "babičkovské" floxy, dlužichy a mám hodně cibulovin.A také denivky jsou nádherné, jenže jejich květenství je krátké.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám spoustu denivek a celý záhon dlužich, tulipánů a narcisek mraky, ale chtěla jsem představit i nějaké méně obvyklé :)

   Vymazat
 2. Vlasti, máte krásnou zahradu. Jarmanky a mandevillu vidím poprvé, je to i tím, že nemáme zahradu a tak se pořád učím. Obě kytičky jsou krásné.
  Přeji Ti pěknou sobotu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růženko, já jsem jarmanky taky neznala, objevila jsem je letos a jsou opravdu parádní. Mandevilla je dnes už celkem běžná balkónová trvalka, jenom potřebuje na zimu schovat domů :)

   Vymazat
 3. Vlasti, jarmanky neznám, jsou překrásné! Ty růžičkové muškáty mám, každý rok si dělám sazenice na příště. Ale nesmutni... Sice jsi neměla to, co jsi chtěla, ale co do počtu květů se ten růžičkový tomu babickovskemu nevyrovná. Sice bujně roste, až se pak větrem snadno láme, ale nekvete tolik. Ten tvůj je nádherný, brala bych ho hned :)
  Měj prima dny, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peťo mě se líbí ten můj moc, ale když si něco za nemalé peníze objednám ve značkovém e-shopu tak očekávám, že to zboží taky dostanu. Podobný růžový muškát už mám a možná i trochu hezčí, a proto jsem chtěla něco trochu jiného.

   Vymazat
 4. Krasne krasne... ja som teda pestovatelský antitalent a jediné čo mi vyddrží su orchideje a muškáty na balkone. Ale inak kvety milujem, páčia sa mi, rada ich dostávam, darujem, obzerám... no na pestovanie nie som..

  OdpovědětVymazat
 5. Nádherné květy. Ještě ti toho kvete hodně.

  OdpovědětVymazat
 6. Vlasti, zahrádka jak z pohádky. Jedna kytička hezčí než druhá. Radost pohledět.
  Děkuji za pohlazení.
  K.

  OdpovědětVymazat